• Kodowanie przez działanie, czyli stawiamy pierwsze kroki w nauce programowania” - podsumowanie projektu

W roku szkolnym 2017/18 w PSP nr 5 został  zrealizowany  szkolny projekt „Kodowanie przez działanie, czyli stawiamy pierwsze kroki w nauce programowania” dotowany przez Fundację PZU. Projekt skierowany był do uczniów na każdym etapie edukacyjnym, a jego głównym celem  było  rozwijanie kompetencji społecznych i intelektualnych u dzieci tj. umiejętności współpracy, logicznego myślenia, kreatywności przez zabawę i działanie z elementami programowania, a także kształtowanie dobrych nawyków cyfrowych i upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z TIK.

Dzięki otrzymanej dotacji szkoła pozyskała ciekawe i atrakcyjne pomoce do nauki programowania m.in. maty edukacyjne do nauki kodowania dla najmłodszych uczniów, zestawy edukacyjne do nauki programowania Scottie Go oraz roboty edukacyjne – Ozobot dla uczniów starszych. W ramach projektu zrealizowano  wiele ciekawych inicjatyw, lekcji pokazowych, warsztatów, zajęć pozalekcyjnych na każdym etapie edukacyjnym.

Uczniowie klasy 1b i 5b w październiku wzięli udział w Europejskim Tygodniu Kodowania Code Week 2017 oraz Godzinie Kodowania otrzymując za swoją aktywność europejskie certyfikaty.

Klasa 1b i 1c wzięła udział w ogólnopolskim projekcie " Uczymy Dzieci Programować" zorganizowanym przez EduSense.  Uczniowie łącząc naukę z zabawą wykonywali różnorodne zadania wykorzystując narzędzia offline i online do nauki kodowania i programowania. Z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem każdego dnia dzieci podejmowały ciekawe wyzwania o tematyce świątecznej (i nie tylko) m.in. rysując trasy dla Ozobotów, rozwiązując sudoku, czy dyktanda graficzne na matach edukacyjnych. Czas oczekiwania i udział w projekcie okazał się dla klas bardzo owocny w nowe umiejętności, a także motywujący do dalszej kontynuacji nauki kodowania i programowania w bardzo atrakcyjnej formie. Za swoją aktywność klasy otrzymały wyróżnienie i kolejne pomoce do nauki programowania.

Uczniowie klasy 1b i 5b w ramach kółka programistycznego wzięli również udział w tygodniowym zdalnym pilotażu dotyczącym nauki programowania z wykorzystaniem robota edukacyjnego. Twórcom Photona bardzo spodobały się zajęcia, na których dzieci poznawały możliwości programistyczne robota i postanowili zaprosić nauczycieli prowadzących do dalszej współpracy. Dzięki temu robot Photon na stałe zagościł na lekcjach nauki programowania w tych klasach.

W ramach przyznanego grantu przez fundację PZU także nauczyciele mieli możliwość udziału w kreatywnych i twórczych warsztatach dotyczących nauki programowania i robotyki.

Promocja i prezentacja projektu odbyła się także podczas Dni Otwartych Szkoły oraz Pikniku Naukowym Kepleriada 2018. Działania

informacyjne i promocyjne były również oparte na współpracy z partnerem merytorycznym projektu o zasięgu ogólnopolskim.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji: zobacz...

Zapraszamy również na prezentację działań w ramach projektu  na stronę  https://minionkizpiatki.blogspot.com/p/klasowe-projekty.html