Nawigacja

 • Sukces PSP nr 5 w Żaganiu.

  Nasza szkoła otrzymała 37151 euro na realizację projektu Erasmus+ KA 1  Mobilność kadry edukacji szkolnej pt. „Open Your Mind – Be Creative, Be Effective!”

   Celem strategicznym projektu jest wzrost kompetencji kluczowych nauczycieli, a w efekcie kompetencji uczniów, w zakresie wielojęzyczności, wzrost umiejętności w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii informacyjno – komunikacyjnych i aktywizujących metod pracy, organizacji nauczania i współpracy w szkole.

  Projektem zostaną objęci pracownicy pedagogiczni i niepedagogiczni oraz kadra zarządzająca szkołą, w sumie 11 osób. Wezmą oni udział w 14 moblinościach, w tym job shadowing ( obserwacja pracy w partnerskiej szkole w Hiszpanii) Realizacja zamierzonych celów odbędzie się poprzez udział nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz kadry zarządzającej w kursach języka angielskiego i kursach metodycznych za granicą ( poprzedzonych kursem językowym w szkole), co wpłynie na wzrost kompetencji językowych nauczycieli.

  W projekcie duży nacisk zostanie położony na podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli m.in. poprzez udział w szkoleniach zagranicznych jak i poprzez dokształcanie na platformie internetowej z zakresu narzędzi TIK i metod aktywizujących. Nauczyciele ci będą wykorzystywać poznane narzędzia w pracy z uczniami oraz podczas realizacji projektów, być może z nauczycielami poznanymi podczas mobilności, dyrekcja zaś wykorzysta poznane narzędzia do pracy w zarządzaniu szkołą.

  W szerszym kontekście projekt przyczyni się do poprawy jakości pracy szkoły i jej znaczenia w środowisku lokalnym.

  Autorką i koordynatorką projektu jest Wioletta Sosnowska.

  29.06.2020 08:42 | więcej »
 • Recytujemy po angielsku w Walentynki
  Z okazji Walentynek  w naszej szkole został przeprowadzony Walentynkowy Konkurs Recytatorski w języku angielskim. Wszystkie dzieciaczki zaprezentowały się wspaniale. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
  15.02.2020 01:01 | więcej »
 • Obchody 25. rocznicy śmierci gen. Stanisława Maczka

  11 grudnia 1994 roku w Edynburgu zmarł generał Stanisław Maczek dowódca            1. Polskiej Dywizji Pancernej, której imię nosi nasza szkoła.

  W tym roku przypada 25. rocznica śmierci wybitnego Polaka, który spoczywa na cmentarzu wojskowym w Bredzie. Z tej okazji 11 grudnia zorganizowano Mszę świętą w kościele garnizonowym w Żaganiu. Następnie odbyła się uroczystość przed pomnikiem generała Maczka, na Skwerze Czołgisty.

  W uroczystościach wzięli udział również uczniowie naszej szkoły. Po uroczystościach uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Sali Tradycji Wojsk Pancernych.

  Generał Stanisław Maczek zajmuje szczególne miejsce w historii Polski jako generał Wojska Polskiego, honorowy obywatel Holandii, kawaler najwyższych odznaczeń polskich i międzynarodowych, m.in. Krzyża Wojennego Orderu Virtuti Militari i Orderu Orła Białego.

  W latach I wojny światowej walczył w Austrii, Włoszech, na Ukrainie, Węgrzech. Jako oficer odrodzonego Wojska Polskiego walczył o granice Polski w latach 1918-1920. We wrześniu 1939 roku będąc dowódcą 10. Brygady Kawalerii wraz ze swoimi żołnierzami bronił ziemi polskiej w wojnie obronnej z Niemcami, a w 1940 roku walczył w kampanii francuskiej. W latach 1942-1945 był twórcą i dowódcą legendarnej 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Ta pierwsza w historii polskiego oręża dywizja pancerna zasłynęła pod jego dowództwem zwycięstwem wraz z wojskami alianckimi w bitwie pod normandzkimi Falaise i Chambois, a także wyzwoleniem m.in. Ypres, Tielt, Gandawy i Bredy. Jej zwycięski pochód przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy liczący 1900 km z 283 dniami bezpośrednio w walce został zwieńczony 4 maja 1945 roku zdobyciem bazy morskiej Kriegsmarine w Wilhelmshaven.

  11 listopada 1990 roku gen. Stanisław Maczek został awansowany przez Prezydenta RP na uchodźstwie do stopnia generała broni.

  16.12.2019 11:38 | więcej »
 • Wizyta naszych uczniów we Włoszech
  W niedzielę, 1 grudnia druga grupa uczniów i nauczycieli (Anna Chimko, Kornelia Grzymała i Agnieszka Kulesza) biorących udział w programie Erasmus Plus, po długiej podróży dotarli do Maglie we Włoszech. Przed szkołą czekały na swoich polskich kolegów i koleżanki włoscy uczniowie wraz z rodzinami. Po bardzo miłym i serdecznym powitaniu wszyscy rozjechali się do swoich włoskich domów.
  Zapraszamy do oglądania fotorelacji: zobacz...
  09.12.2019 23:18 | więcej »
 • Warsztaty piernikowe
  W piątek, 29.11.2019 uczniowie z projektu Erasmus+ wzieli udział w zajęciach związanych przygotowaniem świątecznych pierników. Zajęcia warsztatowe miały na celu propagowanie spuścizny produktów regionalnych i lokalnych wytwarzanych na terenie województwa lubuskiego.
  Zapraszamy do ogladania relacji: zobacz...
  03.12.2019 14:26 | więcej »
 • Poznajemy tradycje wojskowe naszego miasta.
  W czwartek 28 listopada, w ramach projektu Erasmus+, uczniowie spotkali się z Panem Gen. A. Bortnowskim.
  03.12.2019 12:46 | więcej »
 • Obchody 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
  08.11. 2019r. w przeddzień 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  cała społeczność naszej szkoły odśpiewała hymn, a wcześniej przedstawiciele klas 4 - 7 wzięli udział w grze "Kocham Cię Polsko" . Emocji było co niemiaraߘᮠUroczystość przygotowały p. A. Kulesza I p. K. Grzymała.
  Zapraszamy do oglądania fotorelacji: zobacz... do oglądania filmu: zobacz..
  14.11.2019 14:01 | więcej »
 • Obchody Halloween w naszej szkole
  31 października- obchodziliśmy zwyczaje kulturowe związane z Halloween, które najhuczniej są obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii, w Polsce  od lat 90-tych. Ten dzień  był w naszej szkole niezwykły,  można było się pośmiać, a nawet wystraszyć, wiele dzieci przebrało się w wymyślne stroje, rodem z horrorów lub z bajek. To była wspaniała lekcja języka angielskiego i kultury amerykańskiej. Uczniowie dowiedzieli się o korzeniach Halloween, o tradycjach związanych z obchodami tego święta, i co najważniejsze, podczas przygotowania tego święta doskonalili umiejętność pracy zespołowej, ciekawość poznawczą, kreatywność, gotowość do podejmowania inicjatyw oraz postawę tolerancji i otwartości wobec innych kultur. Odbyło się wiele konkursów, a zabawy było co niemiara.  Organizatorkami  były nauczycielki języka angielskiego:p. Anna Chimko oraz p. Anna Szczepanowska. 
  Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !
  Zapraszamy do oglądania fotorelacji: zobacz... film zobacz...
  01.11.2019 11:44 | więcej »
 • Erasmus Day
  10.10.2019r. obchodziliśmy w szkole Erasmus Day. Z tej okazji już od poniedziałku uczniowie rozwiązywali różne zadania związane z Unią Europejską. Dziś, 4 osobowe zespoły z klas 5 i 6 rozegrały grę terenową związaną z generałem S. Maczkiem. Zadania były zakodowane kodami QR. Gra sprawiła uczniom dużo radości. Klasa 6a odegrała hymn UE Oda do radości na kubeczkach. zobacz... Niesamowite! Ostatnim punktem programu było spotkanie z uczestnikami międzynarodowej wizyty w Bułgarii, którzy podzielili się wrażeniami z podróży oraz quiz "Co wiesz o krajach biorących udział w projekcie?" z wykorzystaniem aplikacji Kahoot. To był bardzo udany dzień. Przed nami kolejne, związane z realizacją projektu Erasmus +.
  Krótka relacja z obchodów: zobacz...
   
  01.11.2019 11:46 | więcej »
 • Wizyta naszych uczniów w Bułgarii
  Nasz grupa Eramus+ jest w Bułgarii, przed nimi 7 niezapomnianych, pełnych wrażen dni!

  Zapraszamy do oglądania fotorelacji: zobacz...
  11.10.2019 09:20 | więcej »

 • Gazetka naszych projektowych podróży!
  06.10.2019 18:34 | więcej »
 • Blog o Erasmus+
  Zapraszamy na nasz blog o projekcje Erasmus+ https://wiolas.wixsite.com/erasmus-psp5-zagan
  10.05.2019 14:50 | więcej »
 • Międzynarodowe Dni Frankofonii
  Z okazji Międzynarodowych Dni Frankofonii ( ludzi porozumiewających sie w języku francuskim) uczniowie z francuskiej grupy teatralnej z klas Vb i c oraz z klasy IVb wystąpili na scenie Uniwersytetu Zielonogórskiego z przedstawieniem w języku francuskim "Le Petit Chaperon Rouge" - Czerwony Kapturek. Przedstawienie objerzeli również uczniowie klas I- III, przedszkolaki oraz klasy uczące się języka francuskiego. Uczniów przygotowała Wioletta Sosnowska
  Zapraszamy do oglądania fotorelacji: zobacz...
  05.04.2019 09:40 | więcej »
 • Erasmus+ w Hiszpanii

  W bieżącym roku szkolnym Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Żaganiu rozpoczęła realizację międzynarodowego projektu Erasmus+ pt. „Nasze otoczenie: upowszechniamy i dzielimy się naszym dziedzictwem kulturowym poprzez narzędzia TIK”. W dniach 25-28 marca 2019r., w partnerskiej szkole w Hiszpanii, w miejscowości Villalonga, niedaleko Walencji odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów projektu. Z żagańskiej „piątki” na spotkanie pojechała koordynator projektu Wioletta Sosnowska i nauczycielka języka angielskiego Anna Chimko.

  Podczas pierwszego roboczego spotkania nauczyciele pracowali nad metodologią projektu, omawiali szczegóły dotyczące realizacji poszczególnych zadań oraz wymiany międzynarodowej. Była okazja do wymiany doświadczeń, do poznania systemu edukacji w Hiszpanii oraz do poznania pięknej, nadmorskiej okolicy. We wrześniu uczniowie i nauczyciele z PSP nr 5 odwiedzą szkołę w Bułgarii, w grudniu we Włoszech, w marcu w Hiszpanii, a w maju 2020r. cała międzynarodowa ekipa Erasmus+ odwiedzi Żagań. 

  Zapraszamy do oglądania filmu: zobacz film..

  05.04.2019 09:06 | więcej »
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem na Skwerze Czołgisty w Żaganiu
  11 grudnia w 24 rocznicę śmierci gen. Stanisława Maczka uczniowie 7a wzięli udział w uroczystości złożenia kwiatów pod pomnikiem na Skwerze Czołgisty w Żaganiu.
  13.12.2018 23:13 | więcej »
 • Wizyta w Sali Tradycji 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu
  W ramach działań związanych z projektem Erasmus+ klasa 7a wraz z opiekunami p.Anną Chimko i Agnieszką Kuleszą odwiedzili Salę Tradycji 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Uczniowie dowiedzieli się o początkach, tradycjach i historii wojska na terenie miasta Żagań. Mogli zobaczyć wiele oryginalnych pamiątek związanych z początkiem Czarnej Dywizji oraz samym patronem PSP 5 -gen. Stanisławem Maczkiem. Chyba największe wrażenie na wszystkich zrobił mundur gen.Buka, który miał na sobie podczas katastrofy smoleńskiej w 2010 roku. 

   
  13.12.2018 22:59 | więcej »
 •  Lista osób zakwalifikowanych do projektu Erasmus+
  W środę, 5 grudnia o godz. 16.00  w gab. 112 odbędzie się zebranie uczniów i nauczycieli zakwalifikowanych do projektu. Zapraszamy!

  Lista osób zakwalifikowanych do projektu Erasmus+
  03.12.2018 13:17 | więcej »
 • Rekrutacja uczestników do Projektu Erasmus+
  Zapraszamy do zapoznania się z zasadami rekrutacji uczniów do projektu Erasmus+
  Regulamin_rekrutacji_PSP_5.pdf
  14.11.2018 23:28 | więcej »
 • 100 URODZINY NIEPODLEGŁEJ

  Setne urodziny to dzień wyjątkowy! I w taki właśnie, wyjątkowy sposób, społeczność naszej szkoły, postanowiła uczcić 100. Urodziny Niepodległej Polski. Byli zaproszeni goście, były prezenty, balony, wspólne śpiewanie i tort.

  12.11.2018 23:25 | więcej »
 • Święto kultury amerykańskiej, czyli Halloween w naszej „Piątce”
  Uczniowie naszej szkoły gościli u siebie amerykańskich żołnierzy. Okazją do wspólnej zabawy było szkolne święto kultury amerykańskiej i obchody Halloween. Dzieci, pod okiem nauczycielek języka angielskiego: Anny Chimko, Anny Szczepanowskiej i Małgorzaty Ciepielowskiej, z wielkim entuzjazmem przygotowały program artystyczny, który z wielkim aplauzem został obejrzany przez amerykańskich gości jak i przez społeczność szkolną. Amerykańscy żołnierze opowiadali jak obchodzą Halloween, jakie mają wspomnienia z dzieciństwa dotyczące obchodów tego święta, brali udział w konkursach i odpowiadali na pytania uczniów.
  03.11.2018 10:29 | więcej »
 • Erasmus+ w naszej szkole
  W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do prestiżowego, międzynarodowego projektu Erasmus+ Nuestro entorno: difundiendo y compartiendo nuestra herencia cultural a través de las TICs ( Nasze otoczenie: upowszechnianie i dzielenie się dziedzictwem kulturowym poprzez TIK). Projekt będzie realizowany ze szkołami w Hiszpanii, Portugalii, Włoszech i Bułgarii od 1.10.2018r. do 30.09.2020r. Na jego realizację szkoła pozyskała 30 998 euro (133 967,16zł.). Koordynatorem projektu jest Wioletta Sosnowska
  19.09.2018 08:19 | więcej »

Aktualności

Kontakt

 • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Żaganiu
  ul. Nocznickiego 18
  68-100 Żagań
 • tel./fax 68 377 33 75